CS11820-55.2M
CS11820-55.2M
Part Number: CS11820-55.2M
Product Classification: Crystals
Manufacturer: NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
Description: CRYSTAL 55.2000MHZ 8PF SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package -
  • Type MHz Crystal
  • Operating Mode Fundamental
  • Ratings AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
  • Load Capacitance 8pF
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Frequency Tolerance ±10ppm
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
  • Height - Seated (Max) 0.012" (0.30mm)
  • Frequency 55.2 MHz
  • Frequency Stability ±62ppm