CRTL1A12VG4M9
CRTL1A12VG4M9
Part Number: CRTL1A12VG4M9
Product Classification: Rocker Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Circuit SPST
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Switch Function Off-On
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Actuator Marking O -
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
  • Approval Agency CSA, UL, VDE
  • Color - Actuator/Cap Green
  • Illumination Type, Color LED, Green
  • Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
  • Electrical Life 35,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 20A (AC), 14A (DC)
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.43mm x 22.35mm