CRTL11A12V5M9
CRTL11A12V5M9
Part Number: CRTL11A12V5M9
Product Classification: Rocker Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH ROCKER DPST 20A 125V
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Switch Function On-Off
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Actuator Marking O -
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit DPST
  • Approval Agency CSA, UL, VDE
  • Color - Actuator/Cap -
  • Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
  • Illumination Type, Color Incandescent
  • Electrical Life 35,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 20A (AC), 14A (DC)
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.43mm x 22.35mm