CRTL10A28V3M9
CRTL10A28V3M9
Part Number: CRTL10A28V3M9
Product Classification: Rocker Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature -
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Circuit SPST
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Switch Function Off-On
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Actuator Marking O -
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
  • Approval Agency CSA, UL, VDE
  • Color - Actuator/Cap Amber
  • Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC
  • Electrical Life 35,000 Cycles
  • Illumination Type, Color Incandescent, Amber
  • Current Rating (Amps) 20A (AC), 14A (DC)
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.43mm x 22.35mm