CRH03-400UL
CRH03-400UL
Part Number: CRH03-400UL
Product Classification: Gyroscopes
Manufacturer: Silicon Sensing Systems Limited
Description: Analogue Angular Rate Sensor -OE
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Output Type Analog Voltage
  • Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
  • Package / Case Module
  • Features Temperature Compensated
  • Current - Supply 40 mA
  • Type Analog
  • Axis X, Y, Z
  • Sensitivity (LSB/(°/s)) -
  • Range °/s ±400
  • Bandwidth 100Hz