CR2450-WC
CR2450-WC
Part Number: CR2450-WC
Product Classification: Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Manufacturer: BBM Battery
Description: BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Shipping Info -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Shelf Life Start -
  • Termination Style Requires Holder
  • Battery Chemistry Lithium Manganese Dioxide
  • Battery Cell Size Coin, 24.5mm
  • Discharge Rate 200µA
  • Capacity 620mAh
  • Size / Dimension 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)