CR17335BBM90037
CR17335BBM90037
Part Number: CR17335BBM90037
Product Classification: Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Manufacturer: BBM Battery
Description: BATTERY LITHIUM 3V 2/3 A
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Shipping Info -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Shelf Life Start -
  • Battery Chemistry Lithium Poly-Carbon Monofluoride
  • Battery Cell Size 2/3A
  • Capacity 1.2Ah
  • Size / Dimension 0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)
  • Discharge Rate 2.5mA