CR1506L025YN8WPGDA
CR1506L025YN8WPGDA
Part Number: CR1506L025YN8WPGDA
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Seltech
Description: 6x15mm speaker with gasket
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shape Rectangular
  • Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Technology Magnetic
  • Impedance 8 Ohms
  • Power - Rated 500 mW
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Size / Dimension 0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
  • Efficiency - dBA 70.00
  • Efficiency - Type Sensitivity
  • Efficiency - Testing 1W/1M
  • Power - Max 700 mW
  • Material - Cone Polyetheretherketone (PEEK)
  • Frequency - Self Resonant 950Hz