CQB100W8-36S48
CQB100W8-36S48
Part Number: CQB100W8-36S48
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Cincon Electronics Co. LTD
Description: ISOLATED DC-DC CONVERTER 100W 9-
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Output 1 48V
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Efficiency 91%
  • Type Isolated Module
  • Control Features Enable, Active High
  • Power (Watts) 100 W
  • Voltage - Input (Max) 75V
  • Current - Output (Max) 2.1A
  • Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation 4.2 kV
  • Applications ITE (Commercial), Railway
  • Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Supplier Device Package Quarter Brick
  • Package / Case Quarter Brick
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)