CPRX2315SA-8R2MC
CPRX2315SA-8R2MC
Part Number: CPRX2315SA-8R2MC
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: CODACA
Description: THT HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Type Wirewound
  • Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
  • Inductance 8.2 µH
  • Current Rating (Amps) 24 A
  • DC Resistance (DCR) 3.4mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 45A
  • Package / Case Vertical, 2 PC Pin
  • Material - Core Composite
  • Features Low loss, High Current, Soft Saturation
  • Supplier Device Package 2315
  • Size / Dimension 0.925" L x 0.591" W (23.50mm x 15.00mm)