CPQA3218SP-120MC
CPQA3218SP-120MC
Part Number: CPQA3218SP-120MC
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: CODACA
Description: THT HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Tolerance ±20%
  • Inductance 12 µH
  • Shielding Shielded
  • Type Wirewound
  • Height - Seated (Max) 0.740" (18.80mm)
  • Current - Saturation (Isat) 45A
  • Size / Dimension 1.260" L x 1.260" W (32.00mm x 32.00mm)
  • Current Rating (Amps) 38 A
  • DC Resistance (DCR) 2.65mOhm Max