CPPX4-A5BC-19.800NP
CPPX4-A5BC-19.800NP
Part Number: CPPX4-A5BC-19.800NP
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Cardinal Components Inc.
Description: XTAL OSC XO 19.800MHZ CMOS TH
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Output CMOS
  • Type XO (Standard)
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Package / Case 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
  • Size / Dimension 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
  • Function Enable/Disable
  • Current - Supply (Max) 25mA
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Frequency Stability ±20ppm
  • Frequency 19.8 MHz
  • Base Resonator -
  • Height - Seated (Max) 0.244" (6.19mm)