CPPT4T-A7BP-00.8000TS
CPPT4T-A7BP-00.8000TS
Part Number: CPPT4T-A7BP-00.8000TS
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Cardinal Components Inc.
Description: XTAL OSC XO 800.0000KHZ TTL TH
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Ratings -
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Size / Dimension 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
  • Function Enable/Disable
  • Output TTL
  • Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
  • Frequency 800 kHz
  • Current - Supply (Max) 45mA