CPPC7-A7B6-66.0TS
CPPC7-A7B6-66.0TS
Part Number: CPPC7-A7B6-66.0TS
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Cardinal Components Inc.
Description: XTAL OSC XO 66.0000MHZ CMOS SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Frequency Stability ±100ppm
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
  • Frequency 66 MHz
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Current - Supply (Max) 45mA