CPG-62-TH-TR
CPG-62-TH-TR
Part Number: CPG-62-TH-TR
Manufacturer: Same Sky (Formerly CUI Devices)
Description: POGO PIN, 6.2MM HEIGHT, THROUGH
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Finish Gold
  • Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Copper Alloy
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Contact Type Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
  • Minimum Working Height 0.193" (4.90mm)
  • Pad Layout Dimension -
  • Plunger Size 0.035" (0.90mm) Dia
  • Mating Cycles 100000
  • Operating Force - Initial 60gf
  • Recommended Working Height 0.205" (5.20mm)
  • Operating Force - Mid Compression 110gf
  • Maximum Working Height 0.244" (6.20mm)