CPDT-12V-HF
CPDT-12V-HF
Part Number: CPDT-12V-HF
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Comchip Technology
Description: TVS DIODE 12VWM 25VC SOT233
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package SOT-23-3
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
  • Bidirectional Channels 2
  • Operating Temperature 125°C (TJ)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A (8/20µs)
  • Capacitance @ Frequency 12pF @ 1MHz
  • Power - Peak Pulse 25W
  • Voltage - Breakdown (Min) 13V