CPCE3315A-6R0K
CPCE3315A-6R0K
Part Number: CPCE3315A-6R0K
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Material - Core Ferrite
  • Tolerance ±10%
  • Shielding Shielded
  • Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 40 A
  • DC Resistance (DCR) 1.4mOhm Max
  • Inductance 6 µH
  • Size / Dimension 1.299" L x 1.299" W (33.00mm x 33.00mm)
  • Current - Saturation (Isat) 62A