CPCE3315A-3R5K
CPCE3315A-3R5K
Part Number: CPCE3315A-3R5K
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: CODACA
Description: THT HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Material - Core Ferrite
  • Tolerance ±10%
  • Shielding Shielded
  • Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 50 A
  • DC Resistance (DCR) 1mOhm Max
  • Inductance 3.5 µH
  • Size / Dimension 1.299" L x 1.299" W (33.00mm x 33.00mm)
  • Current - Saturation (Isat) 87A