CP20.242-IOL
CP20.242-IOL
Part Number: CP20.242-IOL
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: PULS, LP
Description: POWER SUPPLY, 480W, 100-240VAC 1
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 20A
  • Voltage - Output 5 -
  • AC Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
  • Power (Watts) 480W
  • Input Type AC or DC
  • Efficiency 95.5%
  • DC Voltage - Input (Min) 110V
  • Approval Agency CB, CE, cULus
  • DC Voltage - Input (Max) 300V
  • Size / Dimension 5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)