CNC6P1C0G3A223J250AE
CNC6P1C0G3A223J250AE
Part Number: CNC6P1C0G3A223J250AE
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: TDK Corporation
Description: LOW RESISTANCE SOFT TERM, MLCC,
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 0.022 µF
  • Package / Case 1210 (3225 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Voltage - Rated 1000V (1kV)
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Thickness (Max) 0.114" (2.90mm)