CMP5006P2N52
CMP5006P2N52
Part Number: CMP5006P2N52
Product Classification: Multi Purpose Magnets
Manufacturer: SmartMag®
Description: MAGNET 0.500"D X 0.062"THICK RND
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shape Round
  • Gauss Strength -
  • Material Neodymium Iron Boron (NdFeB)
  • Finish NiCuNi
  • Magnetization Diametric
  • Grade N52
  • Operating Temperature 82.2°C
  • Size 0.500" Dia x 0.062" H (12.70mm x 1.57mm)