CMP10006P1ADH
CMP10006P1ADH
Part Number: CMP10006P1ADH
Product Classification: Multi Purpose Magnets
Manufacturer: SmartMag®
Description: MAGNET 1.000"D X 0.062"THICK RND
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shape Round
  • Gauss Strength -
  • Material Neodymium Iron Boron (NdFeB)
  • Finish NiCuNi
  • Magnetization Diametric
  • Grade N42
  • Operating Temperature 82.2°C
  • Size 1.000" Dia x 0.062" H (25.40mm x 1.57mm)