CMC012008005H
CMC012008005H
Part Number: CMC012008005H
Product Classification: Ferrite Cores
Manufacturer: Magnetics, a division of Spang & Co.
Description: CMC012008005H
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Length -
  • Width -
  • Tolerance -
  • Height 0.177" (4.50mm)
  • Core Type Toroid
  • Gap Ungapped
  • Finish Uncoated
  • Effective Area (Ae) mm² 7.0
  • Diameter 0.472" (12.00mm)
  • Effective Length (le) mm 31.0
  • Material Nanocrystalline
  • Initial Permeability (µi) 80000
  • Inductance Factor (Al) 20.7 µH