CLF24H4LS300PJ
CLF24H4LS300PJ
Part Number: CLF24H4LS300PJ
Product Classification: RF FETs, MOSFETs
Manufacturer: Ampleon USA Inc.
Description: CLF24H4LS300P/SOT1214
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Gain 15dB
  • Noise Figure -
  • Frequency 2.4GHz ~ 2.5GHz
  • Configuration 2 N-Channel (Dual) Common Source
  • Power - Output 300W
  • Voltage - Rated 150 V
  • Voltage - Test 50 V
  • Supplier Device Package LDMOST
  • Current - Test 2.6 A
  • Package / Case SOT-1214B
  • Technology GaN-SiC HEMT
  • Current Rating (Amps) 7.55mA