CLB800M12HM3PT
CLB800M12HM3PT
Part Number: CLB800M12HM3PT
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC MODULE, 800 A, 1200 V, 62 MM
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Configuration 2 N-Channel, Common Source (Half Bridge)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.051kA (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 800A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 255mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2784nC @ 15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 94900pF @ 800V
  • Power - Max 2.54kW (Tc)