CLB650M17HM3T
CLB650M17HM3T
Part Number: CLB650M17HM3T
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC MODULE, 650 A, 1700 V, 62 MM
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1700V (1.7kV)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 916A (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.86mOhm @ 650A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 305mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2988nC @ 15V
  • Configuration 2 N-Channel, Common Source (Half Bridge)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 97300pF @ 1.2kV
  • Power - Max 2.78kW (Tc)