CLB650M17HM3
CLB650M17HM3
Part Number: CLB650M17HM3
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC MODULE, 650 A, 1700 V, 62 MM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1700V (1.7kV)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 916A (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.86mOhm @ 650A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 305mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2988nC @ 15V
  • Configuration 2 N-Channel, Common Source (Half Bridge)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 97300pF @ 1.2kV
  • Power - Max 2.78kW (Tc)