CI25P-16W290-C-2
CI25P-16W290-C-2
Part Number: CI25P-16W290-C-2
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: AUD. PIEZO IND 5-16V WIRE LEAD
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Input Type DC
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Operating Temperature -30°C ~ 65°C
  • Voltage - Rated 12 V
  • Technology Piezo
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Termination Wire Leads
  • Current - Supply 40mA
  • Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
  • Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
  • Voltage Range 5 ~ 16V
  • Frequency 2.9kHz
  • Height - Seated (Max) 0.858" (21.80mm)
  • Operating Mode Continuous
  • Mounting Type Wire Lead
  • Sound Pressure Level (SPL) 98dB @ 12V, 61cm