CI12E-13T230-C-1X
CI12E-13T230-C-1X
Part Number: CI12E-13T230-C-1X
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: MAGNETIC INDICATOR 9-13V TH
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Input Type DC
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Termination PC Pins
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Voltage - Rated 12 V
  • Operating Mode Single Tone
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
  • Technology Magnetic
  • Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
  • Current - Supply 30mA
  • Frequency 2.3kHz
  • Sound Pressure Level (SPL) 88dB @ 12V, 10cm
  • Voltage Range 9 ~ 13V