CHT70C5003MST
CHT70C5003MST
Part Number: CHT70C5003MST
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: CTS-Frequency Controls
Description: 7.0MMX5.0MM SURFACE MOUNT INDUST
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Frequency 50 MHz
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Output HCMOS
  • Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
  • Current - Supply (Max) 55mA