CHT25C1602PLR
CHT25C1602PLR
Part Number: CHT25C1602PLR
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: CTS-Frequency Controls
Description: 2.5MMX2.0MM SURFACE MOUNT INDUST
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Frequency Stability ±100ppm
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Frequency 16 MHz
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Current - Supply (Max) 20mA
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Voltage - Supply 3.3V