CHPRO33-0050
CHPRO33-0050
Part Number: CHPRO33-0050
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Crystek Corporation
Description: XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C
  • Function -
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Current - Supply (Disable) (Max) -
  • Frequency 50 MHz
  • Current - Supply (Max) 25mA
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Output HCMOS
  • Frequency Stability ±25ppm
  • Size / Dimension 0.435" Dia x 1.312" L (11.05mm x 33.34mm)