CG-PD99PPS
CG-PD99PPS
Part Number: CG-PD99PPS
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Coolgear
Description: ChargeIT! mini 99W Dual Port USB
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Cells 2
  • Operating Temperature -20°C ~ 75°C
  • Type Enclosed
  • Battery Chemistry Mobile Devices
  • Power - Max 99.36W
  • Termination Style USB A Receptacle, USB C Receptacle
  • Voltage - Input 9 ~ 24VDC
  • Mounting Type Surface Mount, Wall Mount
  • Size / Dimension 3.48" L x 2.00" W x 1.03" H (88.30mm x 50.80mm x 26.16mm)
  • Voltage - Nominal 5V ~ 20V, 5V, 9V, 12V, 15V, 20V
  • Charge Current - Max 3.3A
  • Features Supports USB Protocols: Apple 2.4A, DCP, FCP, PD, PPS, QC 3.0 / 2.0