CFB-24D-7-1S
CFB-24D-7-1S
Part Number: CFB-24D-7-1S
Product Classification: Time Delay Relays
Manufacturer: R-K Electronics, Inc.
Description: RELAY TIME DELAY 1SEC 10A 120V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Socketable
  • Relay Type Mechanical Relay
  • Circuit SPDT (1 Form C)
  • Timing Initiate Method Input Voltage
  • Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Timing Adjustment Method Hand Dial
  • Function Off-Delay
  • Voltage - Supply 24VDC
  • Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC