CFB-125D-2-5H
CFB-125D-2-5H
Part Number: CFB-125D-2-5H
Product Classification: Time Delay Relays
Manufacturer: R-K Electronics, Inc.
Description: RELAY TIME DELAY 5HR 10A 120V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Socketable
  • Relay Type Mechanical Relay
  • Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Timing Initiate Method Input Voltage
  • Circuit DPDT (2 Form C)
  • Timing Adjustment Method Hand Dial
  • Function Off-Delay
  • Voltage - Supply 125VDC
  • Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC