CD79F16005A
CD79F16005A
Part Number: CD79F16005A
Product Classification: Thermostats - Mechanical - Industrial
Manufacturer: Cantherm
Description: CD79F THERMAL PROTECTION SWITCH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NC
  • Termination Style -
  • Package / Case Module
  • Reset Temperature -
  • Tolerance ±9°F (±5°C)
  • Switching Temperature 320°F (160°C)
  • Switching Cycles 10K
  • Current Rating - AC 5A (120V), 8A (277V), 22A (120V)
  • Current Rating - DC 20A (16V)