CCHD-957X-25-49.152
CCHD-957X-25-49.152
Part Number: CCHD-957X-25-49.152
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Crystek Corporation
Description: XTAL OSC XO 49.1520MHZ HCMOS SMD
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
  • Current - Supply (Max) 25mA
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Output HCMOS
  • Frequency 49.152 MHz
  • Frequency Stability ±25ppm
  • Size / Dimension 0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
  • Current - Supply (Disable) (Max) 1.5mA