CC36V165AN4
CC36V165AN4
Part Number: CC36V165AN4
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Seltech
Description: 36mm speaker; 4 ohms, high SPL
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Termination Solder Pads
  • Power - Max 3 W
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Size / Dimension 1.417" Dia (36.00mm)
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Impedance 4 Ohms
  • Material - Cone Paper
  • Power - Rated 2 W
  • Efficiency - Type Sensitivity
  • Efficiency - Testing 1W/1M
  • Efficiency - dBA 78.00
  • Frequency - Self Resonant 220Hz
  • Frequency Range 220 Hz ~ 13 kHz