CC13W03BN8
CC13W03BN8
Part Number: CC13W03BN8
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Seltech
Description: 13mm round speaker with wires
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Power - Max 500 mW
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Termination Wire Leads
  • Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Impedance 8 Ohms
  • Power - Rated 300 mW
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
  • Efficiency - Testing 100mW/100mm
  • Efficiency - dBA 85.00
  • Efficiency - Type Sensitivity
  • Frequency - Self Resonant 1.3kHz