CC1008-560G
CC1008-560G
Part Number: CC1008-560G
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Tolerance ±2%
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Package / Case Nonstandard
  • Type Wirewound
  • Inductance Frequency - Test 25 MHz
  • Inductance 560 nH
  • DC Resistance (DCR) 1.33Ohm Max
  • Current Rating (Amps) 425 mA
  • Material - Core Ceramic
  • Frequency - Self Resonant 415MHz
  • Q @ Freq 45 @ 25MHz
  • Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
  • Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)