CC1008-470J
CC1008-470J
Part Number: CC1008-470J
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Type Wirewound
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Inductance Frequency - Test 25 MHz
  • Inductance 470 nH
  • Current Rating (Amps) 450 mA
  • Frequency - Self Resonant 450MHz
  • Material - Core Ceramic
  • Q @ Freq 45 @ 100MHz
  • DC Resistance (DCR) 1.19Ohm
  • Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
  • Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)