CC1008-068J
CC1008-068J
Part Number: CC1008-068J
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Gowanda Electronics
Description: CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Package / Case Nonstandard
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 1 A
  • DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
  • Inductance 68 nH
  • Inductance Frequency - Test 50 MHz
  • Frequency - Self Resonant 1.3GHz
  • Material - Core Ceramic
  • Q @ Freq 65 @ 50MHz
  • Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
  • Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)