CC0805-390G
CC0805-390G
Part Number: CC0805-390G
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package -
  • Tolerance ±2%
  • Package / Case Nonstandard
  • Inductance 390 nH
  • DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
  • Current Rating (Amps) 230 mA
  • Inductance Frequency - Test 100 MHz
  • Frequency - Self Resonant 700MHz
  • Material - Core Ceramic
  • Q @ Freq 40 @ 200MHz
  • Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
  • Size / Dimension 0.095" L x 0.070" W (2.41mm x 1.78mm)