CC0805-0068J
CC0805-0068J
Part Number: CC0805-0068J
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Gowanda Electronics
Description: CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package -
  • Type -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Package / Case Nonstandard
  • Current Rating (Amps) 1 A
  • DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant 4.6GHz
  • Inductance 6.8 nH
  • Material - Core Ceramic
  • Inductance Frequency - Test 250 MHz
  • Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
  • Size / Dimension 0.095" L x 0.070" W (2.41mm x 1.78mm)
  • Q @ Freq 60 @ 1.5GHz