CC-CL-75-1023
CC-CL-75-1023
Part Number: CC-CL-75-1023
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: CoolCAD
Description: SiC MOSFET 33A 1200V TO-247-3
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-247-3
  • Supplier Device Package TO-247-3
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Operating Temperature 175°C (TJ)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Vgs (Max) +20V, -5V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 20V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 10A, 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.9V @ 10mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 18 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930 pF @ 1000 V
  • Power Dissipation (Max) 135W