CC-C2-B15-0322
CC-C2-B15-0322
Part Number: CC-C2-B15-0322
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: CoolCAD
Description: SiC Power MOSFET 1200V 12A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta)
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Supplier Device Package TO-247
  • Package / Case TO-247-4
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.2V @ 5mA
  • Vgs (Max) +15V, -5V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 135mOhm @ 10A, 15V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 15 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1810 pF @ 200 V