CBW58-ES-15A-5C
CBW58-ES-15A-5C
Part Number: CBW58-ES-15A-5C
Product Classification: Circuit Breakers
Manufacturer: OptiFuse
Description: Push to Reset, 50VDC 250VAC 15A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Panel Mount
  • Illumination Voltage (Nominal) -
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Current Rating (Amps) 15A
  • Breaker Type Thermal
  • Actuator Type Push to Reset
  • Number of Poles 1
  • Illumination -
  • Voltage Rating - DC 50 V