CBB017M12FM4T
CBB017M12FM4T
Part Number: CBB017M12FM4T
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC, MODULE, 17 M, 1200 V, 33.8
Packaging: Tray
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tj)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.3mOhm @ 60A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 19mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270nC @ 15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800pF @ 800V
  • Power - Max 168W