CBB011M12GM4
CBB011M12GM4
Part Number: CBB011M12GM4
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC, MODULE, 11M, 1200V, 48 MM,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tj)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.9mOhm @ 100A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 28mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 405nC @ 15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10.1pF @ 800V
  • Power - Max 292W (Tj)