CAR1C40DC24-S
CAR1C40DC24-S
Part Number: CAR1C40DC24-S
Product Classification: Automotive Relays
Manufacturer: Hasco Relays
Description: CAR40 SERIES, SPDT, 40A, DC24V C
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Coil Voltage 24VDC
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Coil Type Non Latching
  • Must Operate Voltage 16.8 VDC
  • Must Release Voltage 2.4 VDC
  • Operate Time 10 ms
  • Release Time 10 ms
  • Contact Material Silver Alloy
  • Mounting Type Socketable
  • Coil Current 75 mA
  • Contact Rating (Current) 40 A
  • Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Switching Voltage 14VDC - Max